eatrunlove.pl_47584251_544163262767585_6168187812502275470_n.jpg

 

Fotografująca wszystko wokół. Wegetarianka.Kociara.Biegająca za wszystkim co warte uwagi.

Uzależniona od adrenaliny, pozytywnych wrażeń i wszelkich estetycznych doznań.

Tate Modern i Galeria Fotografii

Tate Modern i Galeria Fotografii

Nie mam żadnych wątpliwości, że Londyn to idealne miasto dla ludzi spragnionych estetycznych doznań. Jeśli jesteś fanem sztuki i uwielbiasz godzinami snuć się po muzeach i galeriach, powinieneś właśnie rezerwować bilet do Londynu. Nawet w Berlinie ciężko by mi było znaleźć tyle wartych odwiedzenia miejsc i tyle kultury, którą warto poznać.

Zdecydowanie, Londyn to miasto dla ludzi, którzy kochają sztukę i kulturę. Nieistotne czy wolisz ją w niekomercyjnej, maleńkiej offowej galerii czy  w popularnym muzeum, jestem pewna, że znajdziesz wszystko czego  szukasz.

Pamiętacie jak w poście o organizowaniu wycieczki do Londynu pisałam, że Londyn to jedno z najdroższych miast w Europie? Zdania oczywiście nie zmieniłam, ale nie dodałam wtedy, że ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu i jeszcze większej radości, większość muzeów i galerii w tym mieście jest bezpłatna! Rozumiecie? Nie sądziłam, że co jak co ale jedna z największych galerii sztuki współczesnej była za darmo! Kilka godzin zwiedzania i dziesiątki rzeczy do podziwiania które nie kosztowały majątku:) Okazało się, że w mieście w którym komunikacja miejska należy do najdroższych na świecie, świat sztuki i jego podziwianie nie rujnuje nikogo kieszeni. Owszem, na część wystaw wstęp był płatny i w każdym z nich można było zostawić dowolną kwotę w zamian za wejście, ale nie były to żadne astronomiczne ceny.

 

Wiedziałam, że w Londynie na pewno będę chciała zobaczyć Galerię Fotografii i olbrzymi zbiór sztuki jaki jest w posiadaniu Tate Modern. Te dwa miejsca sztuki współczesnej obowiązkowo chciałam zobaczyć (oczywiście nie wliczając muzeów i galerii narodowej bo  tym osobno napiszę dla was post) tak więc tam skierowaliśmy swoje pierwsze kroki.

 

The Photographers’ Gallery

www.tpg.org.uk

Chcesz zobaczyć niesamowity świat fotografii artystów z całego świata? Wstęp jedynie 4 funty ( chyba że będziesz wystarczająco wcześnie rano to za darmo) Za białymi drzwiami czekał na nas świat zdjęć, które tak oboje kochamy. Wsiąknęłam na dobre kilkanaście minut przy niektórych kadrach. Niesamowicie mocne kadry z których szczególnie moje serducho podbiły mocne zdjęcia 52 letniej fotografki Dany Lixenberg która cyklem fotografii które tworzyła przez dobrych kilkanaście lat podbiła galerie na całym świecie. Nic dziwnego bo cykl który nazwała “Imperial Courts” pokazuje w kilkudziesięciu kadrach które powstawały na przestrzeni lat obraz ludzi, którzy żyją poza społeczeństwem. Mocne czarno-białe portrety, których dumne spojrzenia spoglądają na nas ze ściany. Tymi zdjęciami autorka wygrała jedną z najcenniejszych nagród fotograficznych i 30 tys funtów.

Na pozostałych kilku piętrach czekało na nas jeszcze dobrych kilkadziesiąt fotografii z różnych czasów.

 

Tate Modern

Nie można opuścić Londynu bez obejrzenia chociaż części wystaw które znajdują się na terenie Tate Modern. To jedno z największych muzeum narodowych, które w swoim zbiorze ma sztukę międzynarodową. W jej olbrzymim gmachu położonym malowniczo nad Tamizą na kilku piętrach znajdziecie zbiór kolekcji autorów z całego świata. Mnie poraził już sam budynek, którego powierzchnia rozlokowana jest na kilku tysiącach metrów w dawnej elektrowni, a koszt zagospodarowania i remontu wynosił bagatela ponad 300 milionów funtów. Jednak odkąd powstało Tate Modern, uważane jest obok MoMa w Nowym Yorku za jedno z najciekawszych muzeów na świecie. Nic dziwnego że co roku to miejsce odwiedza kilka milionów ludzi.

Nie wiem, ile chodziliśmy po każdym z nich. Myślę że co najmniej po kilka godzin. Jestem jednak absolutnie pewna, że nie udało nam się w nich zobaczyć wszystkiego co było do zobaczenia. Tym bardziej cieszę się, że tyle udało nam się w nich przeżyć, że część z tego mogę wam pokazać teraz na blogu.

Już w piątek zapraszam was na bloga, bo pokażę wam najwspanialsze muzea i zbiory Londynu. Zapewniam was, że będzie co oglądać, bo mam z nich mnóstwo zdjęć.

Zapraszam was też jeśli post wam się podobał do polubienia mojego fanpage na Facebooku

 

 

Muzea, które zachwycą cię w Londynie

Muzea, które zachwycą cię w Londynie

Co warto zobaczyć w Londynie?

Co warto zobaczyć w Londynie?