eatrunlove.pl_47584251_544163262767585_6168187812502275470_n.jpg

 

Fotografująca wszystko wokół. Wegetarianka.Kociara.Biegająca za wszystkim co warte uwagi.

Uzależniona od adrenaliny, pozytywnych wrażeń i wszelkich estetycznych doznań.

Kilka kadrów fotograficznych które powinniście znać

Kilka kadrów fotograficznych które powinniście znać

W jednym z postów kilka dobrych miesięcy temu ( Subiektywna lista ) przedstawiłam wam moją subiektywną listę najważniejszych fotografii. Wtedy i teraz wybór był dla mnie o tyle trudny, że zalewa nas z każdej strony tyle rozmaitych obrazów, że wybrać z nich te najistotniejsze, graniczy niemal z niemożliwym. Na Instagramie pod hasztagiem fotografia wyświetla się w tym momencie ponad 400 milionów zdjęć z całego świata. To ledwie uświadamia ogrom zdjęć, które powstają każdego dnia. Czy są istotne? Czy przedstawiają coś wartościowego? Jeśli uznamy i wyjdziemy z założenia, (o czym najlepiej pisała Susan Sontag ) że fotografia zamraża moment, to dzięki niej ludzie i zdarzenia mają szansę trwać wiecznie. Piękne co? Tak chciałabym widzieć i rozumieć fotografię. Więc z tych miliardów zdjęć, które powstają każdego dnia na świecie, jeśli macie ochotę poznajcie takie, które są szalenie ważne. Część z nich jest istotna, przez okoliczności w jakich powstały. Bo to pierwsza fotografia, najdroższa, najmniejsza czy największa, część przez wyjątkowe okoliczności jakie im towarzyszyły. Oto moja lista fotografii które z miliardów zdjęć o których pisałam trzeba znać, trzeba o nich mówić, bo są szalenie ważne.

 

Najdroższe zdjęcia na świecie

Teraz się zdziwicie. Autor tych zdjęć jest w tym momencie milionerem. A te dwa z wielu jego zdjęć sprzedały się za miliony dolarów, dzięki czemu stał się najdroższym fotografem w historii. Andreas Gursky przeszedł tymi dwoma kadrami do historii fotografii.

99 Cent - Andreas Gursky

99 Cent - Andreas Gursky

Rhein II - Andreas Gursky

Rhein II - Andreas Gursky

Człowiek z placu Tiananmen

Zdjęcie Jeff Widener. Zrobione z szóstego piętra “Beijing Hotel”

Uwielbiam to zdjęcie za jego siłę i przekaz. To niesamowite, że jednostka ma w sobie tyle siły i walki, żeby w pojedynkę, chociażby symbolicznie stanąć do walki przeciwko systemowi. Na zawsze ten kadr, będzie nawoływał do walki przeciwko systemowi, i że wyjście naprzeciw może mieć ogromne znaczenie. W 1989 wojsko chińskie brutalnie pacyfikowało demonstracje studentów. Reporter uchwycił moment, który już na zawsze będzie synonimem walki o prawo do wolności. Zrobił je na dzień po masakrze która miała miejsce na placu Tiananmen. Pomimo że nie był jedynym który sfotografował ten moment, to jego zdjęcie wylądowało na okładkach prasowych całego świata.

Tank Man - Jeff Widener

Tank Man - Jeff Widener

Zwykły zachód słońca?

Niekoniecznie:) To zdjęcie rzeczywiście przedstawia zachód słońca, z tą drobną różnicą, że wykonane zostało na Marsie przez łazik. Porażające dla mnie jest to, że równie dobrze to samo zdjęcie mogło powstać na jakimś bezludnym, odległym miejscu na naszej planecie. Zbieżność planet wydaje się już być przypadkowa :)

Nasa, 19 Maja, 2005, łazik marsjański "Spirit", 489 Sol. 

Nasa, 19 Maja, 2005, łazik marsjański "Spirit", 489 Sol. 

 

Najstarsze zdjęcie na świecie

Powstało w 1826 bądź 1827 we Francji i  wykonana przez Joseph'a Nicéphore'a Niépce'a. Przedstawia widok z okna. Jego zrobienie trwało podobno koło od ośmiu do kilkunastu godzin naświetlania. Chociaż tu informacje bywają sporne, bo przy próbach odtworzenia tego zdjęcia jego zrobienie zajęło niektórym nawet kilkanaście dni:) Trochę się od tego czasu w fotografii zmieniło.

View from the Window at Le Gras.

View from the Window at Le Gras.

Oryginał tego samego co wyżej, przed reprodukcją.

Oryginał tego samego co wyżej, przed reprodukcją.

 

1991 Kuwejt zdjęcie Steve McCurry

Zdjęcie wykonane dla jednego z moich ulubionych pism National Geographic przedstawia Kuwejt w ogniu i zwierzęta, które podczas tego obłędu próbują znaleźć pożywienie i wodę. Wojna która rozegrała się w zatoce perskiej i wybuchy ropy na polach naftowych przyczyniły się nie tylko do ofiar w ludziach. Ten niemal post-apokaliptyczny kadr niczym z jakiegoś przerażającego obrazu, pokazuje dobitnie, że ofiary dotyczą nie tylko ludzi i że całe naturalne środowisko również ponosi straty.

Steve Mccurry, 1991

Steve Mccurry, 1991

Flower Power Bernie Boston 1967

Kolejne zdjęcie przedstawiające cywilów, którzy ozdabiają kwiatami wcelowane w nich karabiny. Powstało podczas demonstracji kiedy cywile głośno protestowali przeciwko wojnie w Wietnamie.

Flower Power, Bernie Boston, 1967

Flower Power, Bernie Boston, 1967

Jak wiecie przyroda i zwierzęta zawsze znajdują wyjątkowe miejsce w moim sercu. Od lat kupowałam i zaglądałam do pisma National Geographic żeby podejrzeć miejsca i zwierzęta, których nie widziałam nigdy na oczy. Pamiętam jak lata temu zobaczyłam film “Goryle we mgle” i ile rzeczy uświadomił mi ten film. Na tą chwilę na ziemi żyje około 700-set goryli, to stanowczo za mało, żeby oglądać te inteligentne i potężne zwierzęta tylko zamknięte w klatkach w zoo. Aktywiści i ekolodzy walczą o to, żeby przywrócić ich populację i by ograniczyć kłusownictwo. To kilka magicznych kadrów po których pokochacie te zwierzęta. I piękna Jane Goodall która przez całe swoje życie walczyła o te zwierzęta.

Parę lat później zrobiono zdjęcie gdy osierocone goryle drzemią wraz ze swoim opiekunem w ośrodku badawczym stworzonym przez Jane Goodwall. Zdjęcie John Moore

I Która przez 30 lat swojego życia badacza i naukowca walczyła o to, by świat nie był świadkiem takich wydarzeń jak ta masakra goryli w górach.

Zródło nieznane

Zródło nieznane

 


 

Modny minimalizm w domu z Marie Kondo

Modny minimalizm w domu z Marie Kondo

Wiosenna Wishlista

Wiosenna Wishlista