eatrunlove.pl_47584251_544163262767585_6168187812502275470_n.jpg

 

Fotografująca wszystko wokół. Wegetarianka.Kociara.Biegająca za wszystkim co warte uwagi.

Uzależniona od adrenaliny, pozytywnych wrażeń i wszelkich estetycznych doznań.

Kobiety, które wstrząsnęły moim fotograficznym światem

Kobiety, które wstrząsnęły moim fotograficznym światem

 

Jak zapewne wiecie ostatni post był poświęcony niesamowitym kobietom z okazji naszego święta. To dobry moment, by stwierdzić, jak wiele niesamowitych i nietuzinkowych osobowości otacza nas z każdej strony. Celowo nie umieszczałam w tym rankingu kobiet fotografów, bo całość zajęłaby wtedy z dziesięć stron. Tym razem chcę wam przedstawić sylwetki kobiet, które pozytywnie namieszały w branży zdominowanej przez mężczyzn czyli Fotografii. Oto moje subiektywne typy szczególnie uzdolnionych kobiet fotografek, które do tego męskiego świata wniosły swoje świeże i zupełnie nowe spojrzenie:


 

Diane Arbus

Najbardziej bezkompromisowa ze wszystkich kobiet jakie tu przedstawię. Im więcej się o niej dowiaduję to stwierdzam, że również najbardziej nieszczęśliwa. Diane, urodzona w bogatej rodzinie, w której niczego jej nie brakowało w wieku 18 lat wychodzi za mąż za fotografa. “Urodziłam się na samej górze drabiny społecznej i odkąd pamiętam, zsuwam się w dół najszybciej jak potrafię - wyznała kiedyś Diane swoim studentom. “ Asystuje przy sesjach męża, ale prawdziwe powołanie do fotografii odkrywa w wieku 38 lat już po rozstaniu z nim. Wtedy zaczyna fotografować w stylu który przejdzie do historii fotografii. Diane, z delikatną ręką dokumentalistki zaczyna poruszać tematy najbardziej niewygodne i takich modeli zaczyna mieć przed swoim obiektywem. Fotografuje wszystkich tych których nikt inny nie chce: kaleki, hermafrodyty, upośledzonych umysłowo, ludzi chorych i biednych. Nie robi tego jednak z pozycji panny z wyższych sfer, ale kogoś kto chce ich zrozumieć, nawiązać z nimi więź i ich poznać. W tych zdjęciach nie ma sensacji, jest spokojne spojrzenie fotografa na drugiego człowieka, bez względu na to jak odmienny jest od tego co na co dzień znamy.


 

Anna Leibovitz

Najbardziej rozpoznawalna i sławna spośród fotografujących kobiet które tu przedstawię. Nawet jeśli ktoś nie interesuje się fotografią, zna prace które wykonała. Dlaczego? Anna Fotografuje bowiem gwiazdy kina, muzyki i nawet samą królową Elżbietę II. Jej zdjęcia i ich produkcja niczym nie różnią się od planu filmowego i pracują przy nich dziesiątki ludzi. Efekty bywają mocno bajkowe. Zaczynała swoją fotograficzną karierę kiedy jako 20-latka wysłała swoje pierwsze zdjęcia do pisma “ Rolling Stone” i tam też pracowała przez kolejnych kilkanaście lat. Ruszyła jako fotograf dokumentalista z zespołem The Rolling Stones by uwiecznić najlepsze momenty z ich kariery muzycznej. Później zajęła się jednak modą i fotografowaniem celebrytów, aktorów i muzyków. Przed jej obiektywem Demi Moore w 9 miesiącu ciąży rozebrała się do naga, a naga Whoopi Goldberg pozowała  w wannie pełnej mleka. Te fotografie i setki innych które powstały przez ponad 40 lat jej fotograficznej kariery przyniosy jej sławę, nie uchroniły jej jednak przed olbrzymimi długami które wiszą w wysokości 24 milionów dolarów nad jedną z najpopularniejszych fotografów naszego wieku.

 

 

Ellen Von Unwerth

Z całego fotograficznego zestawienia to jej fotografie budzą najwięcej emocji i kontrowersji. Są absolutnie żywiołowe, wyzwolone i widać że Ellen pozwala swoim modelkom na dużą dozę swobody i zabawy przed obiektywem. Pewnie dlatego, że zanim zajęła się fotografowaniem sama przez jakiś czas była modelką i właśnie to udawanie przed obiektywem podobno nudziło ją najbardziej. Swoim modelkom mówi by zachowywały się jak najbardziej naturalnie przed obiektywem i by spróbowały się bawić podczas zdjęć, a nie traktowały ją jak nudną pracę. Kobiety na jej zdjęciach są więc naturalne, ale sexowne, wyzwolone i pewne siebie. Jej w jej fotograficznym postrzeganiu świata coś wspólnego co charakteryzowało zdjęcia Helmuta Newtona. Siła tkwiąca w ich modelkach, pokazana z jakimś dystansem, na który stać tylko mistrzów fotografii.

 

Marry Ellen Mark

Kobieta -fotograf która nie bała się fotografować ludzi wywalonych poza nawias społeczeństwa. Bezdomni, prostytutki, ludzie z marginesu, wszyscy oni byli obiektem jej fotograficznych zainteresowań. Bez tłumaczenia, litości czy sztucznej gloryfikacji przedstawiła tych, którzy z jakiś powodów znaleźli się poza. Tą urodzoną w 1940 roku w Filadelfii uzdolnioną dokumentalistkę i jej pełne zrozumienia dla drugiego człowieka spojrzenie miał poznać cały świat. Zobaczcie kilka jej najbliższych mi kadrów fotograficznych.

DCM163.interview.210K116010 99798452c57649b5a880edfab7ee11a3

 

Sally Mann

Obowiązkowo i zawsze. Jedna z najwybitniejszych, ale o niej dokładnie pisałam tutaj….


 

Wiosenna wishlista do domu

Wiosenna wishlista do domu

Kobiety które wstrząsnęły moim światem

Kobiety które wstrząsnęły moim światem