Fotografująca wszystko wokół. Wegetarianka.Kociara.Biegająca za wszystkim co warte uwagi.

Uzależniona od adrenaliny, pozytywnych wrażeń i wszelkich estetycznych doznań.

MIESZKAMY na ODRZE

MIESZKAMY na ODRZE

Gdy spotkałam się z nimi prawie miesiąc temu,  ich kampania z budowaniem Domu na wodzie dopiero startowała. W piątek na gali crowdfundingu w Technoparku usłyszałam jak i reszta zgromadzonych, że udało się zrealizować cel, a wszystkie kwoty które teraz uda się pozyskać, posłużą na dodatkowe rozwiązania techniczne takie jak panele fotowoltaiczne, czy ekologiczna oczyszczalnia.  

Patryk i Ola to postacie dość nietuzinkowe. Dom na wodzie nie jest ich pierwszym niestandardowym działaniem w szczecińskiej przestrzeni miejskiej, ale na pewno jak dotąd największym. Patryk aktywnie uczestniczy w kulturalnym aspekcie życia naszego miasta: od lat prężnie działa w mieście, kręcąc teledyski, robiąc zdjęcia i organizuje największe targi designu.  Wzbogacił nasze miasto o ekologicznych ule postawione na dachach mieście i piękny concept-store na szczecińskich bulwarach gdzie razem z Olą, Bartkiem i Julią stworzyli pierwsze tego typu miejsce gromadzące prace twórców ze Szczecina i okolic, popularyzując lokalnych artystów: w Ok Super można kupić ciuchy projektantów, ręcznie robioną i zdobioną porcelanę, meble a mało tego, Ola projektuje linię ekologicznych ciuchów z których część dochodu przeznaczona jest na dobroczynne cele.  Super co?

A to dopiero początek niesamowitej historii którą stworzyła ta dwójka ludzi, bo tak się składa, że ich kampania "Mieszkamy na Odrze" przykuła oczy ludzi nie tylko ze Szczecina, bo wsparła ją też masa znanych ludzi jak Aleksander Doba ( który dwukrotnie przepłynął kajakiem Atlantyk ) czy portal wspieram.to na którym zbierane były środki na budowę domu.

"W idei mieszkania na wodzie zakochaliśmy się 3 lata temu. Od tamtej pory pomysł pozostawał tylko w sferze marzeń. Teraz chcielibyśmy zrobić to razem z Wami!"

 

Poznaliśmy architekta Alexa Copdevila z firmy ISOLA SYSTEM, który zaprojektował dla nas idealną jednostkę. Alex wyjechał z Hiszpanii, aby szerzyć ideę życia na wodzie, a od 5 lat mieszka w swoim pływającym domu we Wrocławiu. Dom budowany jest z komponentów powstałych w fabryce i składany w całość dopiero na miejscu wodowania. Całkowity czas budowy od momentu zlecenia fabryce produkcji do zwodowania jednostki to 3 miesiące. Dzięki użyciu nowoczesnych technologii i materiałów może stać się w przyszłości w pełni autonomiczną jednostką, ale cumowanie w pobliżu mariny daje możliwość podpięcia do sieci. Dom jest całoroczny, a możliwość zmiany położenia względem słońca pozwala zużywać minimalną ilość energii do regulacji temperatury. Jednostka może przemieszczać się na większe odległości używając pchaczy, czyli specjalnie do tego celu przystosowanych barek. Dom zacumuje przy wyspie Grodzkiej, za mostem mariny miejskiej. Jest to idealne położenie za względu na bliskość centrum, a także zieloną okolicę na wyspie. Chcemy, aby dom był wizytówką miasta. Szczecin jest wspaniale położony nad Odrą, to właśnie tutaj jest serce tego miasta. Warto tworzyć inicjatywy i infrastrukturę, która ożywi przyrzeczne tereny. Idealnym przykładem jest remont bulwarów, renowacja Starej Rzeźni czy powstanie obok niej Ogrodu Społecznego. Kiedy ruszy miejska marina miasto ma szansę otworzyć się na wielu nowych turystów.

100 tysięcy. Taka była kwota o która starali się Patryk z Olą. Udało im się zebrać ją dzięki portalowi www.wspieramto.pl który jest platformą dzięki której ludzie mają o wiele większe szanse spełnić swoje marzenia. Jak? Crowdfunding. Czyli wpłacanie przez społeczność dowolnych kwot na wybrany cel i projekt. Wpłacający, w zamian (w zależności od kwoty) mogą wybrać nagrody (np w pływającym domu była opcja wykupienia weekendu na wodzie) a wspierani w przeciągu około 30-60 dni mają szansę na zdobycie brakujących środków jeśli przekonają do swojej idei ludzi.

To co robili Ola z Patrykiem by przekonać nas wszystkich do swojej idei przez ten miesiąc z haczykiem było mistrzowskie. Nagrali materiał video o Szczecinie który miał setki tysięcy wyświetleń w całym kraju.

 

Muzyk­ Sokół (raper) graficy, podróżnicy (jak Aleksander Doba), znana modelka Milena Majewska z Model Plus która przebywa obecnie w NY ale ma szczecińskie korzenie, wszyscy oni opowiedzieli bardzo ciepło i pozytywnie o projekcie i żartobliwie opowiedzieli z czym kojarzy im się Szczecin. Pomysłodawcy domu na wodzie spotkali się z politykami, prezydentem miasta, artystami i instytucjami z którymi w 2016 będą wspierać artystów organizując u siebie różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Zjeżdzili kilkanaście tego typu domów w kraju i na świecie żeby zobaczyć jak żyje się ludziom w w podobnych miejscach, jakie są plusy i minusy takiego nietypowego rozwiązania i jak rozwiązać to w kwestiach architektonicznych i urbanistycznych.

A najfajniejsze w tym jest to, że jako pierwsi postawią dom na przestrzeni, która dotąd nie była w Szczecinie dostępna dla mieszkańców, że dom w Szczecinie można mieć nie tylko kupując działkę pod zabudowę gdzieś na obrzeżach miasta bo bliżej już po prostu często nie ma wolnego miejsca a nieużywany teren nad Odrą można pięknie wykorzystać. Cieszyło mnie już niezmiernie jak zaczęła działać Łasztownia, oraz gdy wyremontowano i oddano do użytku Starą Rzeźnię zamieniając ją na fajną przestrzeń kulturalno-­miejską bo dotąd drugą część Odry można było oglądać tylko z drugiego brzegu Wałów Chrobrego. Tym bardziej cieszę się, że dołączy do nich niebawem dom na Odrze który stanie się wizytówką Szczecina.

Pamiętam jak jakiś czas temu usłyszałam że Patryk z Olą marzą o domu na wodzie i pomyślałam: Wariaci! I tyle. Nie sądziłam że im się to uda, a w dodatku że cała kampanię wokół tego zrobią w tak niesamowicie dobry sposób: dzięki nim i ich projektowi Szczecin może przestanie być kojarzony z tym, że mieszkamy nad morzem czy z pasztecikiem czy paprykarzem. Przez ich wielką akcję i ciekawy pomysł wychodzimy z cienia wioski z tramwajami i stajemy się w oczach Polski po prostu fajnym miastem, w którym dobrze się dzieje.

Garść linków dla zainteresowanych:

Subiektywna lista najmocniejszych fotografii

Subiektywna lista najmocniejszych fotografii

Kafle

Kafle